Pánikfalva
Manapság, ha beülünk megnézni egy animációs filmet, nem győzünk ámulni a technika fejlődésén. így már szinte nem is emlékszünk azokra az animációs filmekre, ahol még játékfigurák mozogtak egy makettszerű környezetben. Ebbe a korszakba röpít minket vissza a Pánikfalva című animációs vígjáték, ami nemcsak grafikájában, hanem minden egyes momentumával a múlt ízét kínálja, néhol igencsak mai kiegészítéssel.
Ha belekóstolunk, nem bánjuk meg, mivel amit kapunk, az egy órás, szinte folyamatos rekeszizom-torna. Hiszen a film nem hagy pihenni: poén, poént követ, így a néző aktív figyelmét igényli. S itt szembesülünk is napjaink, főként amerikai vígjátékainak gyengeségével, aminek köszönhetően mi, nézők is elkényelmesedtünk. Ezen filmek készítői ugyanis passzív szórakozást kínálnak, így elszoktunk a megállás nélküli figyeléstől és nevetéstől. Merthogy a Pánikfalvában nincs idő unatkozni.
A film sebessége mellett nagy erény, hogy francia nyelven készült, ugyanis nem minden nyelv képes ilyen dinamikusságra. Rendkívüli mértékben erősítik a párbeszédek a film hangulatát és lendületét, így aztán még jobban oda kell figyelnünk az eseményekre. Mégsem érezzük ezt nehéznek, hisz a történet maga egyszerű. Egy kis faluban, három jó barát él együtt: Indián, Cowboy és Ló. Mivel Lónak születésnapja van, két barátja azon tanakodik, mivel ajándékozzák meg. ötletük megvalósításához szükség van ötven darab téglához. Meg is rendelik a téglákat, ám akad egy kis probléma, ami bonyodalmak kavalkádját vonja maga után: az ötven tégla helyett tévedésből ötvenmillió téglát rendeltek.
érdekesen ötvözik a készítők a múlt elemeit a modern kor eszközeivel. Míg összességében a filmre a régiesség dominanciája jellemző, addig a részletekben modern elemek erőteljesen megmutatkoznak, például az internet mindennapos használata a kis faluban, valamint egyes épületek külleme is napjainkra utal. Emellett az önfeledt szórakozás közben némi társadalomkritikát is felfedezhetünk. Találkozhatunk azzal a munkamorállal, miszerint egy ember dolgozik, miközben a többi nézi. Vagy a tanult emberek felsőbbrendűségével a tanulatlanokkal szemben. ám nem muszáj ezt észrevenni. Sőt, inkább engedjük el magunkat, és élvezzük ezt az órácskát, börleszkes elemeivel együtt, egyszerűen, önfeledten.
Pánikfalva / Panique au village
színes, feliratos, luxemburgi-belga-francia animációs vígjáték, 76 perc, 2009
korhatárra tekintet nélkül megtekinthető
rendező: Stephane Aubier, Vincent Patar
forgatókönyvíró: Stephane Aubier, Vincent Patar
szereplő(k):
Stephane Aubier (Cowboy hangja)
Jeanne Balibar (Madame Longrée hangja)
Frédéric Jannin (Gérard hangja)
Bouli Lanners (Facteur/Simon/Vache hangja)
Benoît Poelvoorde (Steven hangja)
Christelle Mahy (Poule hangja)
Eric Muller (Rocky Gaufres hangja)
Alexandre von Sivers (hang)
Facebook-hozzászólások